Łuków

Pamięci tych, którzy byli wierni Bogu i Ojczyźnie. Obchody rocznicy Bitwy pod Gręzówką

Region Pon. 24.07.2023 18:53:20
24
lip 2023

79 lat temu w lesie nieopodal Gręzówki rozegrała się krwawa potyczka pomiędzy żołnierzami Armii Krajowej a Niemcami. O pamięć o tych, którzy byli wierni Bogu i Ojczyźnie, jak co roku zadbali członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z kół z Łukowa i Trzebieszowa.

Na trzy dni przed wyzwoleniem Łukowa spod niemieckiej okupacji i w przededniu oficjalnego rozpoczęcia Akcji „Burza” doszło do tragicznej w skutkach bitwy pod Gręzówką. 20 lipca 1944 roku, na szosie Łuków - Siedlce, w lesie Kryńszczak, podczas wykonywania zadań bojowych w ramach akcji „Burza”, wydzielony Oddział I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty, głównie z Kedywu kpt. Wacława Rejmaka „Ostoi”, w sile 64 żołnierzy dowodzonych przez por. Feliksa Barę ps. „Zbigniew”, stoczył zaciętą bitwę z hitlerowskim najeźdźcą. W nierównej walce poległo 25 żołnierzy Armii Krajowej. Rannych Niemcy dobijali. Do Łukowa zabrali ranną sanitariuszkę „Wisię” i dwóch rannych żołnierzy z Jaty. Cała trójka zginęła. W bitwie poległo wielu młodych żołnierzy z Łukowa i okolic oraz kilku z Warszawy, w tym byłych harcerzy i gimnazjalistów łukowskich oraz studentów warszawskich. Mogiły ich znajdują się na cmentarzach w Łukowie, Trzebieszowie, Radoryżu Kościelnym i Staninie.

Polegli na polu chwały:
ppor. Tadeusz Dębowski „Wiktor”, lat 24,
kpr. z cenz. Jadwiga Szulc- Holnicka „Wisia”, lat 22,
kpr. z cenz. Antoni Chudek „Bogdan”, lat 22,
kpr. Antoni Duryś „Mały”, lat 22,
kpr. z cenz. Kazimierz Dziamara „Skrót”, lat 23,
kpr. Marian Górka „Cwaniak”, lat 23,
st. strz. Mieczysław Izdebski, lat 21,
kpr. Franciszek Jaskólski „Pociej”, lat 23,
kpr. Lucjan Kania ”Wiarus”, lat 23,
kpr. Tadeusz Kania „Hubert”, lat 24,
st. strz. Jerzy Karwowski „Lis”, lat 21,
kpr. pchor. Jerzy Kizeweter „Grabulka”, lat 22,
kpr. pchor. Wojciech Kuć „Lord”, lat 22,
plut. pchor. Andrzej Kuszell „Żbik II”, lat 23,
kpr. pchor. Stanisław Madej „Seter”, lat 22,
st. strz. Władysław Matyjasek „Las”, lat 22,
plut. Piotr Mitura „Jeż”, lat 24,
kpr. pchor. Marian Niedbalski „Kmicic”, lat 22,
st. strz. Jan Rybak „Twardy”, lat 22,
plut. pchor. Mieczysław Siezieniewski „Grom”, lat 22,
kpr. pchor. Eugeniusz Skupe „Hrabia”, lat 22,
kpr. pchor. Jan Sułkowski „Przybysz”, lat 22,
kpr. Ryszard Tomasik „Żbik I”, lat 23,
kpr. pchor. Henryk Tubelewicz „Socha”, lat 22,
kpr. NN „Tolek”, lat 22.

O tych wydarzeniach pamiętają członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z kół w Łukowie i Trzebieszowie i co roku wspominają tamte wydarzenia. Tegoroczne rocznicowe spotkanie odbyło się w niedzielę 23 lipca. W kościele Świętego Brata Alberta w Łukowie odprawiona została Msza Święta w intencji uczestnika tej lipcowej potyczki, śp. ppłk. Polikarpa Paducha pseud. Jar. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Leszek Przybyłowicz. Homilię wygłosił ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL. Jak mówił, to coroczne spotkanie to upamiętnienie tych, którzy byli wierni Bogu i Ojczyźnie.




Jak co roku w Mszy Świętej udział wzięły poczty sztandarowe. Obecny był poczet z repliką sztandaru bojowego I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty oraz ze sztandarami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Koła Trzebieszów. W Eucharystii uczestniczyła także rodzina śp. ppłk. Polikarpa Paducha oraz obecni co roku na rocznicowym wydarzeniu uczestnicy rajdu rowerowego z Siedlec.

O wydarzeniach sprzed 79 lat przypominała też podczas niedzielnych uroczystości replika sztandaru bojowego oddziału partyzanckiego I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty oraz urna z ziemią z pola bitwy stoczonej 20 lipca 1944 roku. Sztandar i urna z ziemią znajdują się na ścianie kościoła Świętego Brata Alberta.

Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów 79. rocznicy Bitwy pod Gręzówką złożyli kwiaty i zapalili znicze najpierw na grobach poległych żołnierzy na cmentarzu w Łukowie, a następnie spotkali się przy obelisku upamiętniającym tamte wydarzenia, który znajduje się na obrzeżach lasu Kryńszczak, na drodze pomiędzy Łukowem a Siedlcami.



zdjęcia: podlasie24/parafia Świętego Brata Alberta w Łukowie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Henio Śr. 26.07.2023 05:33:24

Pani Aniu; Stoczyli bitwę z niemieckim najeźdźcą. Nigdy nie było hitlerowskiego narodu ani państwa.

faja100 Śr. 26.07.2023 09:28:56

To cytat z pomnika :-)