Łuków

Pierwsze oznaki wiosny w podłukowskim ogrodzie „Eltado”

Region Pt. 01.03.2024 09:29:20
01
mar 2024

Do naszej redakcji nadeszły zdjęcia od pana Tadeusza, który już od kilku lat relacjonuje nam to, co dzieje się w jego ogrodzie „Eltado” w Ławkach koło Łukowa. Tym razem są to zdjęcia, na których widać pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny.

W wiadomości, którą otrzymaliśmy od pana Tadeusza, czytamy:

Na kalendarzową wiosnę musimy jeszcze trochę poczekać, ale słoneczna pogoda i dodatnia temperatura - w południe dochodzi do + 15 C, zachęca do szukania zwiastunów w naturze. Postanowiłem więc wybrać się do Ogrodu „Eltado” w Ławkach k/Łukowa, aby naocznie zobaczyć i podzielić się wrażeniami z czytelnikami.

Przebiśniegi już okazale kwitną. Krokusy i stokrotki nieśmiało wychylają się do słońca. Pszczoły nie próżnują i intensywnie pracują. Wierzba sachalińska z płaskimi końcówkami daje ciekawy wiosenny efekt. Leszczyna jest obsypana długimi zwisającymi baziami. Są to kwiaty męskie. Natomiast kwiat żeński leszczyny jest jeszcze bardzo mało widoczny. Będzie w kolorze czerwono-wiśniowym.

Słychać już głos sikorek, które szukają swych partnerów do zamieszkania w przygotowanych, oczyszczonych budkach lęgowych. Jest ich w ogrodzie cztery. Tradycyjnie, gniazdo bociana czeka na lokatora.

Jednak największą, miłą niespodziankę sprawił mi Pan z Łukowa przejeżdżając rowerem od strony drogi leśnej Rejeckiej. Wstąpił do kapliczki św. Tadeusza Judy, pomodlił się i chwilę porozmawialiśmy. Otrzymał pamiątkowy obrazek św. Tadeusza Judy z datą poświęcenia. Powiedział, że on już tu wstępował i zechce przejechać z rodziną.

Pozdrawiam wszystkich miłośników przyrody.
Tadeusz z Łukowa


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.