Podwójne świętowanie w Krynce w gminie Łuków
Region
Wt. 25.06.2024 15:38:55
25
cze 2024
cze 2024
Mieszkańcy Krynki w gminie Łuków spotkali się na Rodzinnym Festynie. Odbył się on w niedzielę 23 czerwca, i był również okazją do obchodów 40-lecia miejscowej parafii pod wezwaniem Jana Chrzciciela.
W nadesłanej do nas relacji, czytamy:Parafia św. Jana Chrzciciela w Krynce ma już 40 lat. Początki starań o budowę kościoła w Krynce sięgają lat 30-tych XX w., jednak dopiero przełom lat 70. i 80. przyniósł zmiany, które umożliwiły jej powstanie. Jednym z inicjatorów i pierwszym budowniczym kościoła był ks. kanonik Jan Kurek – ówczesny proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Po uzyskaniu w 1981 r. zezwolenia na budowę, spośród mieszkańców został powołany komitet budowy, w skład którego weszli: Antoni Boboń, Lucjan Boboń, Regina Boboń, Eugeniusz Jerzy, Antoni Kędziora, Stanisław Markowski, Kazimierz Przeździak, Stanisław Wereszczyński, Adam Wysokiński, Marian Buczek, Andrzej Durka, Alina Zofia Niedziółka i Zbigniew Tomasiewicz.
Do dnia dzisiejszego dożyły cztery ostatnie z wymienionych trzynastu osób i to one odebrały podczas Festynu podziękowania za zaangażowanie w powstanie świątyni. Oprócz nich słowa podziękowania zostały skierowane do ks. prałata Jana Kurka, ks. prałata Mirosława Łubika – budowniczego i pierwszego proboszcza parafii, pani Kazimiery Goławskiej – wieloletniej wójt Gminy Łuków oraz do ks. kanonika Krzysztofa Pawelca – proboszcza parafii w latach 2005 – 2013 i obecnego proboszcza ks. Szczepana Pawluczuka. Festyn był również okazją do przypomnienia historii parafii i wspomnień, którymi podzielił się pan Zbigniew Tomasiewicz.
Życzenia parafianom z okazji jubileuszu złożyli wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, radny województwa lubelskiego Ryszard Szczygieł i starosta łukowski Dariusz Szustek. Radni zaś powiatowy Wojciech Szczygieł i Gminy Łuków Paweł Durka – jednocześnie mieszkańcy Krynki, z inicjatywy których został zorganizowany jubileusz, podziękowali wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie.
W części artystycznej wydarzenia wystąpili uczniowie z zespołów szkół w Krynce i Rolach oraz zespoły ludowe „Niezapominajki” z Dminina, „Jagódki” ze Żdżar i „Kumpele” z Gręzówki. Festynowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje: pokaz samochodu ratowniczo-gaśniczego z prezentacją sprzętu strażackiego przygotowany przez miejscową jednostkę OSP; stoisko gastronomiczne KGW, na którym serwowano przysmaki z grilla, ciasto, gofry, a także dania stołu wiejskiego; stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej i miejscowej szkoły oraz Centrum Medyczno-Diagnostycznego. Dzieci bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach. Festyn zakończyła wspólna zabawa przy muzyce.
Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Łuków, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Krynce.
informacja i zdjęcie: UG Łuków
0 komentarze