Siemiatycze

Siemiatyccy strażacy będą mieli lepsze warunki pracy

Region Wt. 28.11.2023 09:22:53
28
lis 2023

Zakupy samochodów dla straży pożarnej to działania niezbędne, ale strażacy potrzebują też dobrych warunków w miejscu pracy, o tym też nie można zapominać, mówił 27 listopada w Siemiatyczach minister Adam Andruszkiewicz.

- Cieszę się, że środki, które pozyskujemy dla straży pożarnej cięgle są zwiększane. Mowa tu nie tylko o wozach bojowych, ale chodzi też o to, żeby poprawić warunki bytowe, warunki codziennej pracy strażaków. To też jest bardzo ważne, a często o tym się nie mówi. To kwestie, których na co dzień nie widać jak np. akcji ratowniczych. Chcemy by strażacy w Siemiatyczach ale też w całym województwie podlaskim mogli na co dzień pracować w nowoczesnych, wygodnych warunkach, które dadzą im komfort.
Przy wsparciu sekretarza stanu Adama Andruszkiewicza, pozyskano środki na remont i doposażenie siedziby siemiatyckich strażaków informuje kpt. Grzegorz Szumarski, Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach, będzie m.in. klimatyzacja.

- Praca strażaka w szczególności w okresie letnim, w miesiącach lipiec sierpień jest bardzo wyczerpująca z powodu temperatur. Dbając o swoje bezpieczeństwo musimy być ubrani w ubranie typu nomex. W tych ubraniach prowadzimy różnego rodzaju działania. Gdy wracamy do jednostki a w pomieszczeniach jest gorąco, powoduje że strażak nie wypoczywa i nie jest dostatecznie przygotowany do kolejnych akcji. Dlatego potrzebne są nam klimatyzowane pomieszczenia.
W tej służbie bywa ciężko, przyznaje st. ogniomistrz Grzegorz Godun:

- W czasie akcji musimy być zabezpieczeni od ewentualnych urazów czy od ognia. Ubrania, które nas chronią powodują też się pocimy, męczymy, szczególnie latem, chociaż teraz i tak mamy już lżejsze mundury. Na pewno przyda się klimatyzacja, by po akcji odpocząć, remont łazienek też się przyda, to wszystko da nam lepszy komfort. Czasem po dużych akcjach jesteśmy naprawdę bardzo zmęczeni i przydadzą się lepsze warunki do regeneracji sił.

Za dotację z Fundacji Orlen w wysokości 50 tys zł zostaną zakupione klimatyzatory, przewidziano też remont łazienek. Pełniący służbę strażacy zyskają dodatkowy prysznic. Wg przygotowanego kosztorysu, pieniędzy powinno wystarczyć, bez angażowania środków własnych komendy.

Spotkanie zorganizowane w siedzibie siemiatyckiej straży pożarnej było też okazją do prezentacji muralu, który powstał w ostatnim czasie na budynku.

O pozyskanych funduszach i planach na ich wykorzystanie poinformowano 27 listopada podczas spotkania w Komendzie Powiatowej PSP w Siemiatyczach. Relację ze spotkania przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
historyk Pt. 01.12.2023 18:21:23

Aż mi się wierzyć nie chce że Konserwator dał zgodę na taki gniot w strefie objętej nadzorem konserwatorskim. To należy sprawdzić

stefan bruksela Czw. 30.11.2023 09:06:15

patrzec sie na ten mural nie da, bylo jakies jasne barwy uzyc