Łuków

Sosna królowała na Rodzinnym Festynie Nadleśnictwa Łuków

Region Pon. 10.06.2024 09:56:03
10
cze 2024

Nadleśnictwo Łuków zapoczątkowało w ubiegłym roku tradycję organizowania Rodzinnych Festynów. Ich hasło przewodnie brzmi: „Drzewa naszych lasów”. W tamtym roku na festynie królowała jodła – Królowa Rezerwatu Jata. W tym roku na główną bohaterkę festynu wybrano Królową Polskich Lasów - sosnę.

Podczas festynu, który odbywał się w niedzielę 9 czerwca na terenie wiaty edukacyjnej Ostoja, przy Centrum Promocji Drewna, wszystko kręciło się wokół sosny - Królowej Polskich Lasów. Jak mówi nam Karolina Barc z Nadleśnictwa Łuków to właśnie sośnie, drzewu, które najczęściej występuje w polskich lasach, poświęcone były warsztaty kulinarne, warsztaty tworzenia kosmetyków, rzeźbiarskie i artystyczne. Na dzieci czekały animacje i stoisko leśnych gier i zabaw. Można też było wybrać się na spacer z leśnikiem po ścieżce edukacyjnej. Na tym spacerze, na specjalnie przygotowanych stoiskach, czekały ciastka i herbata z sosny. Były też pokazy grup rekonstrukcyjnych: rycerzy oraz partyzantów z Jaty.

Podczas niedzielnego festynu można też było zobaczyć wystawę rzeczy, którymi w przeszłości w swojej pracy posługiwali się leśnicy. Były tam m.in. rejestry pozyskiwania drewna oraz rejestr pracy konia o imieniu Sen. Były mundury leśników oraz narzędzia, których używali w codziennej pracy, w tym m.in. urządzenie zwane klupa, które służyło do pomiaru średnicy drzew. Jak mówi nam Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Grzegorz Uss tę wystawę będzie można oglądać jeszcze co najmniej przez miesiąc, a być może nawet do końca wakacji.

To był już drogi Rodzinny Festyn zorganizowany przez łukowskie Nadleśnictwo. Kolejny, jak zapowiada nadleśniczy Grzegorz Uss, już za rok. Wtedy się dowiemy, jakie drzewo wystąpi w głównej roli.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.