Łuków

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej. Po raz piętnasty świętowali pszczelarze z powiatu łukowskiego

Region Niedz. 06.08.2023 19:16:18
06
sie 2023

W Ławkach w niedzielę, 6 sierpnia odbyło się Święto Miodów Ziemi Łukowskiej. Po raz piętnasty świętowali pszczelarze z powiatu łukowskiego. Obecni byli również pszczelarze z innych regionów województwa lubelskiego oraz z woj. mazowieckiego. Miejsce organizacji Święta Miodów nie jest przypadkowe. To właśnie w Ławkach, w drugiej połowie XIX wieku, ówczesny właściciel wsi Kazimierz Lewicki, założył wzorcową pasiekę. Lewicki stworzył też dwa typy uli, napisał podręcznik dla pszczelarzy, a w Warszawie utworzył pierwsze na świecie muzeum pszczelarstwa.

Jak co roku Święto Miodów Ziemi Łukowskiej rozpoczęła Msza w pobliskiej Gręzówce. Eucharystii przewodniczył honorowy członek Lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Pszczelarzy w Lublinie ks. Zbigniew Kuzia, długoletni duszpasterz ludzi pracy. Koncelebrowali o. Aleksander Pikor - przeor klasztoru w Woli Gułowskiej i miejscowy proboszcz ks. Adam Krasuski. Wśród gości Święta Miodów w Ławkach, oprócz przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, trzeba wymienić parlamentarzystów: senatora Stanisława Gogacza oraz posłów Sławomira Skwarka i Krzysztofa Głuchowskiego, a także Grzegorza Ussa kierującego Nadleśnictwem Łuków.

Zasadnicze wydarzenia Święta Miodów miały miejsce w Ławkach nieopodal Nadleśnictwa Łuków. Na początku złożono kwiaty pod obeliskiem ku czci Kazimierza Lewickiego. Niedzielne spotkanie pszczelarzy było okazją do udekorowania branżowymi odznaczeniami, degustacji lokalnych potraw, wymiany doświadczeń oraz zakupów miodów i produktów pszczelich. Na scenie prezentowali się lokalni wykonawcy, w tym Orkiestra Dęta ze Stoczka Łukowskiego.

W gronie organizatorów Święta Miodów Ziemi Łukowskiej 2023 znalazły się Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie, Koło Pszczelarzy im. K. Lewickiego w Łukowie, Powiat Łukowski, Miasto Łuków, Gmina Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie.

Wspomniane Koło Pszczelarzy im Kazimierza Lewickiego w Łukowie liczy 96 członków. Jego prezes Grzegorz Świerczewski podkreślił, że wszyscy zajmują się pszczelarstwem hobbystycznie. Obecnie szykują już pasieki do zimowli.

Fot.: AI
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.