Łuków

Teren powiatu łukowskiego zagrożony wirusem ptasiej grypy. Obecnie największe zagrożenie występuje na terenie gminy Trzebieszów

Region Pt. 29.11.2024 09:36:50
29
lis 2024

Agnieszka Dymek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łukowie, w związku z pojawieniem się ogniska ptasiej grypy na fermie indyków rzeźnych w Smolance w powiecie siedleckim, wydała ostrzeżenie i zalecenia dla kilkunastu miejscowości na terenie gminy Trzebieszów. Trzy z nich znalazły się w obszarze zapowietrzonym, a pozostałe w obszarze zagrożonym.

Jak czytamy w piśmie Powiatowego Lekarza Weterynarii restrykcje obejmują dwa obszary. Pierwszy to obszar zapowietrzony, który wyznaczono w miejscowościach Celiny, Gołowierzchy i Wólka Konopna. Natomiast obszar zagrożony to Dębowica, Karwów, Mikłusy, Nurzyna, Płudy, Popławy-Rogale, Szaniawy-Matysy, Szaniawy-Poniaty, Świerzce, Trzebieszów Drugi, Trzebieszów Kolonia, Trzebieszów Pierwszy, Wierzejki, Wylany, Zaolszynie i Zembry.

Mieszkańcy tych miejscowości powinni zachować szczególną ostrożność, przestrzegając zasad bioasekuracji i zapobiegając rozprzestrzenianiu się wirusa. Muszą też spodziewać się kontroli, które będą przeprowadzać lekarze weterynarii. Agnieszka Dymek, Powiatowy Lekarz Weterynarii, apeluje o współpracę.

Ptasia grypa jest chorobą zakaźną zwierząt wywoływaną przez wirusy, którymi z reguły zarażają się ptaki, rzadziej świnie. Wirusy ptasiej grypy są właściwe dla tych właśnie zwierząt, jednakże zdarzają się przypadki przekroczenia bariery gatunkowej i zarażenia człowieka. W przypadku ptactwa domowego zarażenie wirusem ptasiej grypy wywołuje dwie główne postacie choroby, charakteryzujące się niską albo wysoką zjadliwością. Tzw. "postać niskopatogenna" wywołuje zazwyczaj jedynie łagodne objawy (nastroszenie piór, spadek liczby znoszonych jaj) i może łatwo pozostać nierozpoznana. Postać wysokopatogenna choroby jest znacznie gwałtowniejsza w przebiegu i bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadzie. Choroba atakuje liczne narządy wewnętrzne zarażonego ptactwa, zaś jej śmiertelność może sięgać nawet 100%, często w ciągu 48 godzin (źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemilogiczna w Polkowicach)

zdjęcie: archiwum podlasie24
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
OTO mamy Pt. 29.11.2024 10:09:53

KOLEJNY ........ CYRK !!!