Łuków

Uroczystości upamiętniające legendarnego dowódcę z Jaty i Jego adiutanta

Region Śr. 18.10.2023 18:51:35
18
paź 2023

15 października po raz 29. członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) Koło Łuków i Trzebieszów udali się do Motycza na uroczystości upamiętniające legendarnego dowódcę z Jaty - podpułkownika Wacława Andrzeja Rejmaka ps. „Ostoja” oraz jego adiutanta porucznika Mieczysława Kańskiego ps. „Czeczot”. Obaj zostali skrytobójczo zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 18 października 1945 roku pod Pociechą koło Garbowa, na trasie z Lublina do Warszawy.

Uczestnicy uroczystości w wzięli najpierw udział w mszy świętej koncelebrowanej w miejscowym kościele w Motyczu. Głównym celebransem był ks. dr hab. Andrzej Kiciński prof. KUL, który wygłosił również patriotyczną homilię.

Modlono się w intencji zamordowanych „Ostoi” i „Czeczota” oraz wszystkich poległych, pomordowanych, zaginionych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łuków. W mszy udział wzięły poczty sztandarowe: z Repliką Bojowego Sztandaru OP I Bat. 35 PP AK w Jacie; z sztandarem Koła ŚZŻAK Łuków, z sztandarem Koła ŚZŻAK Trzebieszów, rodzina śp. ppłk. Wacława Rejmaka.

Na koniec mszy św. prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków Maciej Fajzetel przybliżył sylwetkę bohatera oraz okoliczności mordu w niedalekiej Pociesze.

Po mszy zebrani udali się na pobliski cmentarz, na którym w rodzinnym grobie spoczywa ppłk Wacław Rejmak ps. „Ostoja” i jego adiutant por. Mieczysław Kański ps. „Czeczot”. Tam odbył się Apel Poległych, a także modlitwa. Złożono wieńce i zapalono znicze. Następnie uczestnicy udali się na miejsce gdzie zostali rozstrzelani „Ostoja” i „Czeczot”.

Od 1994 roku w miejscu tym, na trasie Lublin – Warszawa, w pobliżu wsi Pociecha koło Garbowa, znajduje się pomnik upamiętniający to dramatyczne wydarzenie. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze. Po uroczystościach, jako niespodzianka dla dzieci licznie biorących udział w patriotycznych uroczystościach odbyła się przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie Karczmiska - Polanówka. Można było też zwiedzić muzeum kolejnictwa wąskotorowego, a na zakończenie uczestnicy uroczystości spędzili czas przy ognisku.

Więcej o życiu ppłka Wacława Rejmaka TUTAJ 

Fot. Paweł Pływacz, Arkadiusz Kowalczyk
źródło: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
wstyd Czw. 19.10.2023 05:17:04

Naprawdę nie ma w gminie kogoś kto by wyciął te badyle przed taką uroczystością? wstyd mi za takie traktowanie miejsc pamięci!!!