Łuków

Urodziny łukowskiej „Trójki”

Region Pon. 20.03.2023 17:55:16
20
mar 2023

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Łukowie świętowali 20 marca 104 „urodziny” swojej szkoły. Z tej okazji brali udział w Mszy Świętej, a następnie w jubileuszowej akademii.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Łukowie, to obok I LO, najstarsza szkoła w mieście. Założono ją w 1919 roku z inicjatywy łukowskiego Koła Związku Kolejarzy. Była to wówczas Powszechna Szkoła Kolejowa. Jej dyrektorem został Stanisław Kruczek. Liczyła 232 uczniów. Z czasem szkoła kolejowa zamieniła się w szkołę powszechną, podstawową. 19 marca 1927 roku została odsłonięta w westybulu gmachu szkolnego tablica marmurowa z popiersiem Marszałka Piłsudskiego i jego autografem ze słowami: „Nauczyciele i dzieci stanowią szkołę. Dzieci bez nauczycieli, nauczyciele bez dzieci nie tworzą szkoły. Razem muszą pracować, razem biedować, razem śmiać się wesoło”.

Dzień imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego stał się okazją do corocznego świętowania Dnia Patrona oraz „urodzin” szkoły. W tym roku świętowano 20 marca. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele spotkali się najpierw na Mszy Świętej w kościele NMP Matki Kościoła. Kolejnym puntem uroczystości była akademia, podczas której był czas na składanie życzeń oraz przypomnienie historii szkoły i jej patrona. Wręczono też pamiątkowe statuetki przedstawiające postać Marszałka Piłsudskiego. Zostały one wydrukowane podczas szkolnych zajęć na drukarkach 3D, które zakupiono w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Za wzór posłużył wizerunek Marszałka znajdujący się w Warszawie. Statuetki otrzymali też uczniowie, którzy wygrali w ostatnim czasie konkurs o patronie szkoły.

Urodzinowej akademii towarzyszył cytat: „Tak naprawdę to są tylko dwie rzeczy, w które można wyposażyć dzieci: pierwszą są korzenie, drugą – skrzydła”.

Na relację z urodzin łukowskiej „Trójki” zapraszamy już jutro na antenę Katolickiego Radia Podlasie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.