W Brańsku odbędzie się Bieg Katyński „Katyń... 1940 Pamiętamy”
Region
Wt. 02.06.2026 09:04:53
02
cze 2026
cze 2026
Już 7 czerwca w Brańsku odbędzie się Bieg Katyński „Katyń... 1940 Pamiętamy”, nad którym honorowy patronat objęła Kancelaria Prezydenta RP. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00.
To inicjatywa, która ma na celu uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej poprzez wspólne bieganie, edukację oraz integrację lokalnej społeczności.Wydarzenie rozpocznie się 7 czerwca o godzinie 14:00 w Brańsku i będzie wypełnione ważnymi punktami programu:
- 14:00 – Msza Święta w intencji zamordowanych w Katyniu w kościele pw. NMP w Brańsku
- 15:00 – Wykład pracownika Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Białymstoku pt. „Zbrodnia Katyńska – Zagłada Polskich Elit”
- 15:30 – Rozpoczęcie biegu
- 16:30 – Zakończenie biegu nad zalewem, a w programie: rozdanie medali, zasadzenie Lasu Katyńskiego, poczęstunek oraz atrakcje dla najmłodszych, w tym dmuchańce.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w Biegu Katyńskim, może zapisać się poprzez formularz internetowy. Wystarczy wejść w link lub zeskanować kod QR.
Link do zapisów dostępny do 6 czerwca: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf34twt3_wgTauiix_ZTqoZ4wIeMgJlBv7yxRt3OFxW50r2ng/viewform
Inicjatorem tego wydarzenia jest ks. Robert Adam Figura, Diecezjalny Duszpasterz Sybiraków Diecezji Drohiczyńskiej i Kapelan Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Białystok. Jak wyjaśnia kapłan: – Po ubiegłorocznym Biegu Katyńskim, z racji Roku Katyńskiego, zapragnąłem, aby taki bieg był corocznym wydarzeniem. Głównym celem jest bieg uczestników upamiętniający jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski – pamięć o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Chcemy w ten sposób propagować historię związaną z mordem osób, które poniosły śmierć, oddając życie za naszą Ojczyznę.
Wydarzenie współorganizują: Urząd Miasta Brańsk, Urząd Gminy Brańsk, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku, Nadleśnictwo Rudka, Hufiec ZHP im. kpt. Władysława Wysockiego w Bielsku Podlaskim oraz Stowarzyszenie Pod Wspólnym Niebem. Partnerami są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich w Warszawie, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bielsku Podlaskim, Stowarzyszenie Kultury Podlaskiej Wspólnota i Jedność oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Chojewie.
Bieg Katyński „Katyń... 1940 Pamiętamy” został objęty honorowym patronatem Kancelarii Prezydenta RP.
Patronat medialny: Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl.
– Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich okazją do zadumy nad historią Polski oraz wspólnym, sportowym wyrazem naszej pamięci o bohaterach. Do zobaczenia 7 czerwca w Brańsku! – zachęcają organizatorzy.

Grafika: UM Brańsk





0 komentarze