Łuków

W Łukowie ponownie pojawią się Templariusze

Region Pt. 05.05.2023 07:31:59
05
maj 2023

Już niedługo do Łukowa zawitają Templariusze. Rozbiją tu obóz razem z Załogą Obronną Kasztelu Łuków. Będzie ich można spotkać w sobotę, 13 maja podczas kolejnej odsłony Nocy Muzeów. Temu wydarzeniu patronować będzie portal Podlasie24.

Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej przygotowują kolejną edycję Międzynarodowej Nocy Muzeów. Odbędzie się ona w Łukowie już po raz dwunasty, w sobotę 13, maja i będzie poświęcona rycerstwu. Tegoroczne hasło Nocy Muzeów w Łukowie brzmi bowiem: ,,Dzień z kulturą średniowieczną – Templariusze ponownie odwiedzają Łuków”. W związku z tym będzie niepowtarzalna okazja do odwiedzenia obozu rycerskiego Zakonu Templariuszy oraz Załogi Obronnej Kasztelu Łuków.

Noc Muzeów rozpocznie się nietypowo, bo w miejskim parku. Tam o godzinie 17.00 odbędzie się odsłonięcie kamienia upamiętniającego pobyt Templariuszy w Łukowie. Kiedy to już nastąpi, wszyscy przejdą do Muzeum Regionalnego, gdzie odbędzie się symboliczne przekazanie glejtu Ziemi Łukowskiej oraz kluczy miasta przedstawicielom Zakonu Templariuszy.

Otwarcie imprezy na placu przed łukowskim muzeum, połączone z wernisażem wystawy „900 lat powołania Zakonu Templariuszy”, zaplanowano na godzinę 18.00. Od tego momentu będzie można już zwiedzać muzealne wystawy oraz złożyć wizytę w obozie rycerskim Zakonu Templariuszy i Załogi Obronnej Kasztelu Łuków, który będzie znajdował się na parkingu przed muzeum.

Zwiedzający będą mogli brać udział w warsztatach kowalskich z mobilną kuźnią oraz w warsztatach archeologicznych i tkackich. Będzie pokaz bicia pieczęci średniowiecznych i pamiątkowej monety Załogi Obronnej Kasztelu Łuków oraz degustacja kawy po saraceńsku. Nie zabraknie też rycerskich walk. Będzie także można obejrzeć średniowieczną broń, wziąć udział w turnieju strzelania z łuku oraz plebejskich zabawach.

O godzinie 21.00 odbędzie się koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu ,,Viatores”. Po nim zaś, na zakończenie, obejrzymy „Teatr Ognia” w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ,,ApostFire”.

Tegorocznej Nocy Muzeów patronują starosta Dariusz Szustek oraz burmistrz Piotr Płudowski. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej, Stowarzyszenie Szlak Templariuszy, Załoga Obronna Kasztelu Łuków oraz Towarzystwo Fruwającej Muchy wraz z grupą łukowian.

Nocy Muzeów w Łukowie patronuje również portal Podlasie24.zdjęcia: Muzeum Regionalne w Łukowie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Saracen Sob. 06.05.2023 12:43:12

To może tak-sesja rady miasta+słowa Roberta D. +praca dla żony jednego radnego=Rodzina na swoim

Ligonowski Pt. 05.05.2023 12:14:50

Tradycyjnie to nic nie będzie o alternatywnych pomysłach Rodzina na swoim.

Najnowsze informacje

Facebook