Kultura

Zmarł Tadeusz Adamski - rzeźbiarz ludowy, ikona artystyczna gminy Adamów

Region Śr. 30.08.2023 13:08:25
30
sie 2023

W wieku 67 lat, zmarł Tadeusz Adamski - znany i utalentowany rzeźbiarz ludowy z gminy Adamów, którego twórczość związana była z Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej.

Tadeusz Adamski był synem znanego rzeźbiarza Mariana Adamskiego. Swoje rzeźby wykonywał z jednego bloku drewna. Rzeźbił przeważnie pojedyncze figury, których kształtu doszukiwał się w obłości drewnianego klocka. Tematyka jego prac była różnorodna. Przedstawiały sceny z codziennego życia wsi, postaci świętych oraz sceny biblijne. Wykonał wiele rzeźb, które znalazły się w zbiorach: Domu Kultury- Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, Muzeum Regionalnego w Łukowie, Muzeum Lubelskim, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Krakowie. Doskonaląc swój warsztat twórczy, brał udział w wystawach, targach, kiermaszach, plenerach oraz konkursach uzyskując czołowe nagrody i wyróżnienia. Uczestnicząc w targach i kiermaszach niemal zawsze prowadził pokaz wykonywania tradycyjnej rzeźby ludowej. Przez wiele lat prowadził warsztaty rzeźbiarskie w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach oraz w szkołach i placówkach kultury.

Ś.P. Tadeusz Adamski jest autorem książki ,,HISTORIA RZEŹBY LUDOWEJ W GMINIE ADAMÓW czyli kiedy, gdzie i jak powstał ŁUKOWSKI OŚRODEK RZEŹBY LUDOWEJ" wydanej w 2018 r. przez Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Adamskiego odbędą się w piątek o godz. 14. 00 w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej.

Z całym dorobkiem artystycznym śp. Tadeusza Adamskiego zapoznacie się na stronie FB gminy Adamów.

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Monika Czw. 31.08.2023 03:08:17

Niech Aniołowie zawiodą Cię do raju...