Sport

Pobiegną, aby oddać hołd księdzu Brzósce. Po raz dziesiąty odbędzie się Sztafeta Niepodległości

18
maj 2024

Już po raz dziesiąty odbędzie się „Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski”. To wydarzenie, którego celem jest uczczenie pamięci bohaterów Powstania Styczniowego. Patronuje mu Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.

„X Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski” odbędzie się w czwartek 23 maja. Organizują ją Zespół Szkół w Krynce, Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Patronują: wójt gminy Łuków, burmistrz Łukowa, burmistrz Sokołowa Podlaskiego, wójt gminy Wiśniew oraz Nadleśnictwa Łuków i Nadleśnictwa Sokołów Podlaski. Bieg młodzieży z Macierzy Polski i Wileńszczyzny to upamiętnienie 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu niepodległościowego Polaków oraz 159. rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski. Te wydarzenia mają duże znaczenie dla każdego pokolenia. To dzięki Powstańcom nie zaginęła nasza tożsamość narodowa. Pamiętając o tamtych trudnych czasach, o krwi przelanej „W imię Boga za wolność Naszą i Waszą” pragniemy uczcić Sztafetą Niepodległości pamięć osób, które zginęły za Ojczyznę.

X Sztafeta Niepodległości rozpocznie się o godzinie 7.45 na Placu Narutowicza w Łukowie. Finisz przy pomniku ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim, przy ulicy Długiej o godz. 15.30. Na zakończenie o 15.40. w kościele Niepokalanego Serca NMP zostanie odprawiona Msza Święta dla uczczenia ks. gen. Stanisława Brzóski oraz wszystkich poległych powstańców.

W biegu sztafetowym na dystansie 67 km na trasie Łuków –Siedlce – Sokołów Podlaski weźmie udział młodzież ze szkół z Krynki, Sokołowa Podlaskiego, Aleksandrowa, Gołaszyna, Trzebieszowa i z Siedlec. Będą też jak co roku narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce.

Szczegółowy harmonogram X Sztafety Niepodległości:


godz. 7.25 – Przygotowanie sztafety
godz. 7.40 – Błogosławieństwo i przemówienia okolicznościowe
godz. 8.00 – Start sztafety z Placu Narutowicza w Łukowie
godz. 9.00 – Pomnik w Jacie
godz. 10.35 – Wiśniew. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Bohaterów 1920 roku. Spotkanie z Wójtem Gminy Wiśniew
godz. 12.25 – Siedlce. Złożenie wieńca i zapalenie zniczy przy pomniku Władysława Rawicza. Spotkanie z Prezydentem Siedlec.
godz. 14.50 – Przybycie do Sokołowa Podlaskiego. Rozwinięcie 123-metrowej flagi.
godz. 15.30 Meldunek i złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. gen. Stanisława Brzóski. Spotkanie z władzami lokalnymi, przemówienia pieśni patriotyczne.
godz. 15.50 – Przejście z rozwiniętą 123-metrową flagą do Konkatedry Niepokalanego Serca NMP. Złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą Ofiar UB
godz. 16.00 Msza Święta w Konkatedrze.
godz. 16.20 przejście do Szkoły Podstawowej nr 4. Wręczenie pamiątkowych statuetek i medali.

Dokładne informacje o przebiegu imprezy można znaleźć na stronie internetowej: https://krynka.edupage.org/

Wydarzeniu, które odbędzie się w czwartek 23 maja patronują Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.

informacja: Zespół Szkół w Krynce

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.