Łuków

Quest rowerowy w gminie Łuków: „Śladami historii”

Sport Wt. 14.05.2024 10:26:04
14
maj 2024

45 osób wzięło udział w inauguracji Questu Rowerowego w Gminie Łuków. Do udziału w tej terenowej zabawie zaprosiły wspólnie gmina Łuków i Lokalna Grupa Działania „Razem ku Lepszej Przyszłości”. Zadaniem uczestników zabawy było pokonanie 10-kilometrowej trasy, rozwiązanie zagadek i odkrycie skarbu.

Wydarzenie, które odbyło się 12 maja było gratką dla miłośników przyrody, rowerowych przejażdżek i historii - tak relacjonuje Katarzyna Kuć z Urzędu Gminy Łuków:

Quest będący grą terenową ma za zadanie zachęcić jego uczestników do aktywnej turystyki z poznawaniem walorów miejsca – kulturowych, historycznych, przyrodniczych. W Gminie Łuków ma on charakter historyczny i opowiada o jednym z bohaterów tego terenu, kapitanie Wacławie Rejmaku „Ostoi”.

Uczestnicy niedzielnej wyprawy podzieleni na kilkuosobowe grupy, z otrzymaną na stracie ulotką opowiadającą historię i wskazującą jednocześnie kierunek trasy, wyruszyli rowerami na około 10-kilometrową przejażdżkę odgadując po drodze zagadki będące kluczem do rozszyfrowania hasła końcowego. Zwieńczeniem questu, mającego formę konkursu, było odszukanie skarbu – pieczęci i odrysowanie jej w wyznaczonym na ulotce miejscu. Trasa wiodła w większości terenem leśnym, co przy pięknej wiosennej pogodzie sprzyjało wypoczynkowi i wspólnej zabawie połączonej z poznawaniem lokalnej historii.

Wygrały drużyny, które najszybciej przejechały trasę i odgadły questowe zagadki. Pierwsze miejsce z czasem 58 min. 02 sek. zajęła 4-osobowa drużyna pani Agaty Klamki. Na drugim miejscu z czasem 59 min. 24 sek. uplasowała się licząca również 4 osoby drużyna pani Marzeny Osiak. Podium zamknęła 5-osobowa drużyna pani Elżbiety Korlagi. Ona pokonała całą trasę w 61 min. 42 sek.

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Lokalną Grupę Działania „Razem ku Lepszej Przyszłości” i Gminę Łuków. Nagrodą specjalną została wyróżniona najmłodsza uczestniczka inauguracji questu 4-letnia Zoja, która wraz z rodzicami i bratem dzielnie pokonała całą trasę.

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekał w miejscu docelowym – zrekonstruowanym obozie AK w Klimkach, ciepły poczęstunek. Panie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Kownatkach częstowały pyszną grochówką i kiełbaskami z ogniska przygotowanego przez Nadleśnictwo Łuków. Każdy otrzymał również materiały reklamowe LGD i gminy Łuków.

Organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania „Razem ku Lepszej Przyszłości”, współorganizatorami: gmina Łuków i Nadleśnictwo Łuków. Realizatorem konkursu, którego pełna nazwa brzmi „Questing na Szlaku Ziemi Łukowskiej w Gminie Łuków”, była Fundacja Questingu z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu współpracy pn. „Promocja Turystyki tudzież Kultury (akronim PTtK)” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Questy w formie papierowej są dostępne w siedzibie Lokalnej Grupy Działania i w Urzędzie Gminy Łuków (adres obu jednostek: ul. Świderska 12, Łuków).

informacja i zdjęcia: UG Łuków/Zbigniew Woźniak/podlasie24
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.