Łuków

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli w ŁukowieJubileuszowy Orszak Trzech Króli w Łukowie

02
sty 2024

Już po raz dziesiąty mieszkańcy Łukowa wezmą udział w Orszaku Trzech Króli. Uroczystości odbędą się w sobotę, 6 stycznia. Tego dnia odbędzie się zbiórka pieniędzy dla Jakuba z Gołaszyna, lektora z parafii Przemienienia Pańskiego.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, oddolna impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. Celem imprezy jest promocja postawy obywatelskiej, poczucia więzi z miastem i uczczenie święta. Cele te są realizowane poprzez umożliwienie wielu obywatelom wspólnego śpiewania kolęd podczas przemarszu ulicami naszego miasta i włączenie się do grona kolędników poprzez włożenie tekturowych koron na głowę.

W okresie Bożego Narodzenia kolędy w sposób szczególny łączą rodziny i całe społeczności. Wspólny śpiew jest głównym elementem Orszaku, który ponadto jest przedstawieniem teatralnym. Aktorami są uczniowie szkół, nauczyciele i rodzice. Impreza ma charakter edukacyjny. Przemarsz króli i ich orszaków kończy się przy stajence, gdzie rozpoczyna się wspólne kolędowanie. Orszaki królewskie są niezwykle kolorowe i interesujące – królowie jadący na koniach wraz ze świtą podążają aby oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi prowadzeni przez kapelę, pasterzy wraz z owcami, rycerze niosą sztandary i lance.

Jubileuszowemu Orszakowi Trzech Króli w Łukowie patronują ksiądz biskup Kazimierz Gurda oraz ksiądz biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 12.00 w kościele Przemienienia Pańskiego.Podczas Orszaku Trzech Króli zbierane będą pieniądze na zakup protezy dla Jakuba, lektora z łukowskiej Kolegiaty. Szczegóły na plakacie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.