Łuków

Jak wyglądał Łuków w XVI wieku?

Kultura Sob. 30.03.2024 09:03:23
30
mar 2024

Czy jesteście Państwo ciekawi jak wyglądał Łuków w XVI wieku? Jeżeli tak, to powinniście w Wielkanocny Poniedziałek zajrzeć koniecznie na profil „Historia Ziemi Łukowskiej. Łuków i okolice”. Tego dnia, właśnie tam, ukaże się wizja XVI-wiecznego miasta autorstwa łukowskiej malarki Justyny Majewskiej powstała w oparciu o opis kardynała Jerzego Radziwiłła.

Pokłosiem II Łukowskich Spotkań Historycznych i tłumaczeń wizytacji biskupa krakowskiego Jerzego Radziwiłła w Łukowie w XVI wieku jest wizja miasta według łukowskiej malarki Justyny Majewskiej, którą udało się namówić aby wykorzystała swój talent i fantazję aby pokazać nam to co kiedyś było.

Najważniejsze części XVI-wiecznego Łukowa, według opisu kardynała Jerzego Radziwiłła to: staw z rybami, dom prepozyta kaplicy, jednoizbowy dom dla biednych, dzwonnica z trzema dzwonami, kościół pod wezwaniem Narodzin Najświętszej Marii Panny, domki mansjonarzy, dwór proboszcza, szkoła (dwie izby i sień), synagoga, wieże obserwacyjne, które istniały jeszcze w XVII wieku, ratusz, rynek targowy oraz usytuowany poza miastem kościół szpitalny pod wezwaniem Ducha Świętego.

Justyna Majewska pokaże nam jak wyglądał Łuków w 1595 roku. Premiera jej malarskiej wizji na profilu „Historia Ziemi Łukowskiej. Łuków i okolice” już w Wielkanocny Poniedziałek.

Informacja: Sławomir Smolak. Historia Ziemi Łukowskiej. Łuków i okolic.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.