Łuków

Łukowska Moc Kultury: Dzień Kultury Żydowskiej

Kultura Śr. 08.11.2023 14:23:51
08
lis 2023

W Łukowie trwa Łukowska Moc Kultury. To cykl spotkań, wystaw, warsztatów i koncertów organizowanych przez Łukowski Ośrodek Kultury. We wtorek, 7 listopada odbył się Dzień Kultury Żydowskiej. Była wystawa, wykład oraz koncert muzyki klezmerskiej.

Wtorek 7 listopada, drugi dzień VII Łukowskiej Mocy Kultury był Dniem Kultury Żydowskiej. Rozpoczął się on od wykładu Piotra Kowalika, głównego specjalisty ds. judaistyki i metodologii w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Podczas wykładu starał się on odpowiedzieć na pytanie: „ile jest judaizmu w chrześcijaństwie”.

Następnie uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć wystawę „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Wieczór zakończył koncert muzyki klezmerskiej „Żydowskie impresje” w wykonaniu zespołu ROKduo, który tworzy duet skrzypcowy: Lucjan Szaliński - Bałwas i Marcin David Król. Publiczność wysłuchała tradycyjnych melodii Żydów sefardyjskich i aszkenazyjskich, utworów współczesnych kompozytorów polskich m. in. Dawida Lubowicza i Eweliny Nowickiej oraz kompozytorów francuskich, amerykańskich i niemieckich, których inspirowała kultura żydowska. Były też utwory najsłynniejszego polskiego kompozytora i skrzypka pochodzenia żydowskiego Henryka Wieniawskiego.VII Łukowska Moc Kultury trwa. Dziś, 8 listopada odbędą się warsztaty teatralne dla podopiecznych Łukowskiego Ośrodka Kultury. O tym co jeszcze zaplanowano, można przeczytać tutaj: https://lukow.podlasie24.pl/kultura/lukowska-moc-kultury-20231102091358

zdjęcia i informacja: ŁOK

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.