Likwidacja przedszkola w Siemiatyczach? Rada Miasta ma podjąć decyzję
Region
Pon. 10.02.2025 10:46:16
![](/media/2025/02/10/abol-10-siemiatycze_b.jpg)
10
lut 2025
lut 2025
Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola nr 1 w Siemiatyczach oraz zamiaru przekształcenia Przedszkola nr 3 „Wesoła Trójeczka” w Siemiatyczach poprzez utworzenie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych – takie głosowanie czeka Radę Miasta Siemiatycze na najbliższej sesji, 12 lutego.
Zgodnie z przygotowanym projektem Przedszkole nr 1 miałoby być zlikwidowane z dniem 31 sierpnia 2025 roku. W uchwale też czytamy:- dzieciom zlikwidowanego przedszkola od dnia 1 września 2025 r. zapewnia się możliwość kontynuowania zajęć w Przedszkolu nr 3 „Wesoła Trójeczka” w Siemiatyczach oraz w Przedszkolu nr 5 „W zaczarowanym lesie ” w Siemiatyczach.
Uzasadnienie wskazuje, że mając na uwadze dobro dzieci, aktualnie wychowanków Przedszkola nr 1, planowane jest kontynuowanie istniejących grup z tymi samymi wychowawcami oraz w tej samej lokalizacji jednak już w ramach struktury organizacyjnej Przedszkola nr 3. Znajduje to odzwierciedlenie w jednym z punktów uchwały, który mówi, że:
- z dniem 1 września 2025 r. przekształca się Przedszkole nr 3 „Wesoła Trójeczka” w Siemiatyczach poprzez utworzenie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych pod adresem ul. Ogrodowa 6, 17-300 Siemiatycze.
Uzasadnienie uchwały zawiera informacje o funkcjonujących w mieście trzech przedszkolach miejskich, jednym przedszkolu niepublicznym, jednym punkcie przedszkolnym i jednym przedszkolu gminnym. Do przedszkoli miejskich uczęszcza łącznie 460 dzieci, a najmniejszą miejską placówką jest Przedszkole nr 1.
Poniżej przestawiamy fragment uzasadnienia uchwały, w którym na podstawie danych demograficznych, autorzy dokumentu uzasadniają celowość decyzji:
„...edukację przedszkolną w roku 2025 zakończy 125 dzieci. Natomiast z danych demograficznych wynika, że na terenie miasta zamieszkuje 86 dzieci rocznika 2022 czyli potencjalnych kandydatów do grup 3-latków. W przypadku gdyby 100 % dzieci 3-letnich zostało zapisanych do przedszkoli prowadzonych przez miasto należałoby utworzyć 4 grupy. Liczba dzieci rocznika 2019, zamieszkujących na terenie miasta, objętych w roku 2025 r. obowiązkowym nauczaniem przedszkolnym wynosi 135 (aktualnie w przedszkolach jest 139 dzieci z tego rocznika). W roku 2026 edukację przedszkolną zakończy 139 dzieci natomiast liczba dzieci w mieście rocznika 2023 to 85. Nastąpi więc dalsze zmniejszenie grup przedszkolnych co najmniej o dwie. Przedszkole nr 1 jest najmniejszym przedszkolem w mieście liczącym 5 oddziałów a mimo to roczny koszt utrzymania przedszkola w 2024 r wyniósł 2,7 mln. zł. W kolejnych latach następuje sukcesywny spadek dzieci będących pod opieką przedszkoli oraz uczniów w szkołach. Biorąc pod uwagę optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury i efektywność wydatkowania środków finansowych celowa jest likwidacja jednego przedszkola, w tym przypadku Przedszkola nr 1.”
Obrady X sesji rozpoczną się o godzinie 13.00 w środę, 12 lutego, w sali konferencyjnej im. Krzysztofa Szyszko (ul. Świętojańska 25).
Na post.: BIP UM Siemiatycze
7 komentarze
Zaczęło się........... zwijanie i likwidacja małych miasteczek. Burmistrz członek władz regionalnych PO, władza w kraju , władza w województwie, a jest coraz gorzej. A niby PIS był taki zły wg pana burmistrza.
Jeszcze trochę, to i prawa miejskie nam zabiorą
Zlikwidować łatwo, odtworzyć lub zbudować wręcz niemożliwe. A miał być taki rozwój, wręcz złote czasy dla Siemiatycz. Pozostaną tylko geriatrycy. Reszta wyemigruje jeszcze szybciej
Taki mocarz: jako członek PO, które teraz rządzi i w kraju i w województwie i w powiecie miało się tak wszystko rozwijać......a jest krach i zwijanka.
Zamiast pisać głupoty, można pomyśleć: na liczbę dzieci to akurat władza wpływu nie ma. A jeśli taka decyzja wygeneruje 2mln oszczędności, to będzie można przeznaczyc je na inne inwestycje
Cała Polska się zwija, nie tylko Siemiatycze
Widać jak miasto się rozwija za jaśnie panującego od 15 lat.