Łuków: na imieninach u Bożeny Kurowskiej
Region
Śr. 13.03.2024 18:26:49
13
mar 2024
mar 2024
Grupa mieszkańców Łukowa spotkała się po południu, 13 marca w parku przy „Mówiącym Kamieniu” poświęconym aktorce Bożenie Kurowskiej. Okazją ku temu był jej imieniny, i jak przystało na imieninowe przyjęcie, były kwiaty i cukierki.
Bożena Elżbieta Kurowska Walczak herbu Lubicz urodziła się w Łukowie 21 sierpnia 1937 roku. Była córką Kazimiery z Masnych Kurowskiej i Józefa Kurowskiego. Maturę zdała w I LO im. T. Kościuszki w 1954 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W Nowej Gazecie Łukowskiej pan Ryszard Grafik pisał o niej: „Bożena była chlubą i dumą Łukowa, a przede wszystkim ówczesnego młodego pokolenia. Zawsze marzyła o zawodzie aktorskim.”Jej marzenia się spełniły. Występowała w filmach i na deskach teatrów. Popularność przyniosły jej role Marty w filmie „Zamach” oraz Ewy w „Lotnej”. Grała też w takich filmach jak „Na białym szlaku”, „Kryptonim Nektar”, „Barbara i Jan”, „Wystrzał” czy „Dama”, zdobywając uznanie krytyków i publiczności.
W jednym z wywiadów opublikowanych w „Kurierze Lubelskim” mówiła, że: nie pali papierosów, aprobuje obecny kierunek mody, nie stroni od zainteresowań polityką, uwielbia projektować i własnoręcznie szyć dla siebie sukienki, nie znosi róż, przepada za fiołkami, groszkiem angielskim i margerytkami, bardzo lubi lody oraz że nie wyróżnia ani blondynów, ani brunetów. Czytała książki Dygata i reportaże Budrewicza. Jej mężem był inżynier mechanik Z. Walczak. I jak mówiła, ciągle tęskniła za Łukowem mieszkając w Warszawie.
Bożena Kurowska miała zaledwie 32 lata, kiedy zmarła tragicznie 16 września 1969 roku podczas występu na scenie Teatru Klasycznego w Warszawie.
Sylwetkę Bożeny Kurowskiej po raz pierwszy publicznie przypomniano w Łukowie 18 września 2006 roku na spotkaniu w Kinie Oaza. Wieczór wspomnień pod tytułem „Okruchy Pamięci” przygotowała wówczas dyrektor Maria Balińska. Natomiast w 2012 roku z inicjatywy Andrzeja Zdrojewskiego w parku miejskim odsłonięto „Mówiący Kamień” poświęcony pamięci Bożeny Kurowskiej. I właśnie przy tym kamieniu, grupa osób co roku spotyka się na imieninach Bożeny. Nie inaczej było i dziś, 13 marca. Sylwetkę aktorki, którą Państwo powyżej przeczytaliście, przygotowała i odczytała pani Ewa Sposób. Goście przynieśli kwiaty i przygotowano słodki poczęstunek. To było bardzo miłe, kameralne, imieninowe spotkanie.
Zobacz Galerię
24 Zdjęć
1 komentarze
Bożena Kurowska występowała podczas obchodów 100-lecia urodzin Henryka Sienkiewicza, które Łuków uczcił w 1946 roku. Recytowała wtedy "Janka Muzykanta" , przy muzyce skomponowanej i wykonanej przez Henryka Rick-Wiśniewskiego. O tym wydarzeniu rozpisuje się łukowska prasa powojenna.