Rondo w Krynce nosi imię prof. Aleksandra Szczygła
Region
Pon. 29.05.2023 18:13:11
29
maj 2023
maj 2023
W Krynce w gminie Łuków w poniedziałek, 29 maja odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanych odcinków dróg powiatowych. Podczas uroczystości odbyło się również nadanie nowemu rondu imienia profesora Aleksandra Szczygła.
W maju ubiegłego roku władze powiatu łukowskiego rozpoczęły przebudowę dróg powiatowych na terenie gminy Łuków i gminy Trzebieszów, na odcinkach Łuków – Krynka, Celiny – Krynka oraz granica powiatu – Celiny. W sumie przebudowano blisko 15 kilometrów dróg powiatowych. W ramach inwestycji wybudowano też nowe rondo na skrzyżowaniu w Krynce. Całość prac obejmujących m.in. poszerzenie dróg, wzmocnienie poboczy i poprawę stanu nawierzchni, kosztowała blisko 20 mln zł. 60 procent tej kwoty pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Po 20 procent „dołożyły” trzy samorządy: powiat, gmina Łuków i gmina Trzebieszów.Oficjalne otwarcie przebudowanych odcinków dróg odbyło się w poniedziałek 29 maja. W Krynce spotkali się parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy. Obecni też byli dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Paweł Paszko, marszałek Jarosław Stawiarski oraz dyrektor GDDKiA w Lublinie Mirosław Czech i dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Paweł Szumera.
Głównym punktem spotkania było nadanie nowemu rondu w Krynce imienia profesora Aleksandra Szczygła oraz odsłonięcia poświęconej mu tablicy pamiątkowej.
Profesor urodził się 23 sierpnia 1906 roku w Krynce. W 1931 roku ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1945 roku był docentem higieny na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1946 - 1950 profesorem fizjologii i higieny żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), a następnie od 1950 do 1964 roku profesorem higieny żywienia na Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Specjalista w zakresie żywienia, pionier i współtwórca polskiej szkoły nauki o żywieniu człowieka.
Pochodzący z Krynki profesor był założycielem i wieloletnim dyrektorem Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, gdzie od 1963 roku do przejścia w stan spoczynku w 1976 roku pełnił funkcję profesora fizjologii i higieny żywienia. W latach 60-tych z jego inicjatywy w szkole w Krynce oraz wśród dorosłych mieszkańców prowadzone były liczne badania w zakresie higieny żywienia i zastosowania fluoru w stomatologii. Zmarł 9 czerwca 1983 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. 30 maja 1984 roku Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie nazwany został jego imieniem.
Z wnioskiem o nadanie rondu w Krynce imienia profesora Aleksandra Szczygła wystąpiła Rada Sołecka. Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu Łukowskiego, a następnie Rada Gminy Łuków podjęła stosowną uchwałę. Jej zapisy zostały właśnie wprowadzone w życie. Na uroczystości gościła rodzina profesora, w skład której wchodzą m.in. radny wojewódzki Ryszard Szczygieł oraz zastępca wójta gminy Łuków Wojciech Szczygieł.
Zobacz Galerię
12 Zdjęć
AKup
3 komentarze
Farmazony piszesz... Łukowiaku. Kryjesz się za anonimowością. Pewnie siedzisz w domu a jak wyjdziesz to przyzwoitek z ciebie. Osiągnij to co ludzie o których piszesz. I wtedy oceniaj.
Same Szczygły i wicewójt i radny i profesor. Czy innych ptaków już nie ma?? Nie wiadomo czyje jest to rondo. Pomieszanie z poplątaniem!! Wszyscy chcą splendoru. Najlepiej było nazwać rondo imieniem Kubusia Puchatka, albo Gąski Balbinki. Lub inaczej neutralnie.
Powiat Łukowski, Gmina Łuków, Gmina Trzebieszów.