Łuków

Skrzynki lęgowe dla pustułek i uszatek

Region Wt. 17.10.2023 08:45:11
17
paź 2023

Łukowskie Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne „Orlik” zamierza zakupić i wywiesić skrzynki lęgowe dla pustułek i uszatek. W ten sposób chce pomóc tym wyjątkowo pożytecznym ptakom, mieszkającym na terenie powiatu łukowskiego.

Pustułka jest niewielkim sokołem, wielkością zbliżonym do gołębia. Ma smukłą sylwetkę, wąskie skrzydła i długi ogon. Polując, często zawisa w powietrzu nad potencjalną ofiarą. Uszatka jest średniej wielkości sową z charakterystycznymi pękami piór na głowie imitującymi uszy. W krajobrazie rolniczym obydwa te gatunki gnieżdżą się w śródpolnych zadrzewieniach, w starych gniazdach innych ptaków np. wrony lub kruka. Obydwa te gatunki są pod ścisłą ochroną i są bardzo pożytecznymi ptakami. Żywią się głównie gryzoniami, a w ciągu doby w sezonie lęgowym jedna para pustułek lub uszatek łapie kilkanaście norników i myszy polnych.

Z myślą o tych właśnie ptakach Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik” rozpoczęło realizację projektu pod nazwą „Czynna ochrona pustułki i uszatki w krajobrazie rolniczym powiatu łukowskiego”. W ramach projektu zaplanowano zakup i wywieszenie 42 półotwartych skrzynek lęgowych. Takie półotwarte budki wywieszone na drzewach w krajobrazie rolniczym chętnie zajmowane są te przez ptaki, zapewniając im bezpieczne miejsce lęgowe.

Projekt „Czynna ochrona pustułki i uszatki w krajobrazie rolniczym powiatu łukowskiego” dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.





zdjęcia i informacja: Wojciech Okliński Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik”


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Radek Niedz. 05.11.2023 21:43:33

Najlepiej takiego ptaka samemu dostarczyć do azylu, np. Ptasiego azylu przy warszawskim zoo. Niestety takie ośrodki nie mają ani funduszy ani zasobów ludzkich, żeby każdego takiego ptaka osobiście odebrać. Najczęściej trzeba samemu zorganizować transport rannego ptaka.

dzięciął Wt. 17.10.2023 05:23:37

Bardzo fajnie, że taki pomysł i realizacja. Szkoda, że zerowe są dziś możliwości pomóc rannemu ptakowi. Dziwne przepisy obowiązują. Dzwoniłem po wszystkich schroniskach dla dzikich zwierząt i żaden nie chciał przyjąć dzikiego, chorego ptaka.