Łuków

Uczniowie z łukowskiej „Dwójki” w Paryżu

Region Pt. 26.04.2024 09:23:53
26
kwi 2024

Czworo uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie wraz z opiekunem Mariuszem Kiełczewskim odwiedziło Voisins-le-Bretonneux, francuskie miasto partnerskie Łukowa. Razem z młodzieżą z Francji i Niemiec, brali oni udział w programie „Po trasie letnich Igrzysk Olimpijskich - Paryż 2024”.

Uczniowie „Dwójki” wyjechali do Francji 11 kwietnia. Mieli okazję zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc związanych ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi, a dodatkowo doskonalić znajomość języka angielskiego i trochę nauczyć się języka francuskiego i niemieckiego. W relacji z wyjazdu, którą nadesłali do naszej redakcji, czytamy:

Pierwszego dnia po wylądowaniu uczniowie mieli okazję zwiedzić Wersal, czyli jedno z najpiękniejszych i największych miejsc turystycznych Francji. Zwiedzali Pałac Słońca, pozostałe budynki kompleksu oraz rozległe i pełne fontann ogrody. Drugi dzień wizyty to zwiedzanie ośrodka golfowego „Golf National”, areny zbliżających się rozgrywek olimpijskich w tej dyscyplinie. Po lekcji historii golfa i technologii pielęgnacji trawy młodzież miała okazję spróbować gry w tej interesującej dyscyplinie. Wrażenia były nie do opisania.

Kolejnym punktem wizyty była stadnina koni Haras de Jardy, w której podczas Igrzysk stacjonować będą reprezentacje Polski, Szwecji, Australii i Stanów Zjednoczonych. Po „przywitaniu się” z końmi udaliśmy się do Wersalu, gdzie w przepięknym parku kompleksu pałacowego każde z dzieci mogło wsiąść do czteroosobowej łodzi i spróbować trudnej przygody wiosłowania. Na koniec dnia w parku odbyła się zabawa integracyjna ze wszystkimi uczestnikami wyjazdu.

Najbardziej pracowity okazał się dzień trzeci. Rozpoczęliśmy go od wyjazdu autokarem wraz z mieszkańcami Voisins do Paryża. Początkiem zwiedzania był pierwszy murowany most w Paryżu, z którego podziwialiśmy dawny budynek mennicy państwowej. Dziś jest to miejsce wyrobu medali na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie. Kolejnym punktem dnia był rejs statkiem po Sekwanie i podziwianie dużej ilości zabytków Paryża. Po krótkim posiłku udaliśmy się na narodowy stadion Francji czyli Stade de France. To pięciogwiazdkowy, wielofunkcyjny stadion sportowy w Saint-Denis, na przedmieściach Paryża, na którym swoje mecze rozgrywa reprezentacja Francji oraz drużyna PSG. Mogliśmy podziwiać szatnie zawodników, sale odnowy biologicznej oraz pozostałe, niedostępne wszystkim kibicom miejsca obiektu.

Po krótkiej wizycie w ogrodzie botanicznym udaliśmy się na korty Roland Garros. Fanom tenisa ziemnego nie trzeba zbyt wiele mówić o tym miejscu ponieważ wiedzą, że jest to znany na cały świat budynek, w którym rozgrywa się jeden z czterech turniejów Wielkiego Szlema. Mogliśmy zasiąść na trybunach i wysłuchać interesujących informacji o obiekcie, jego historii i historii tenisa. Mieliśmy okazję zwiedzić centrum prasowe i centrum konferencyjne.

Dzień czwarty rozpoczęliśmy od warsztatów olimpijskich, podczas których przygotowywaliśmy improwizację sportową przedstawioną podczas podsumowania projektu. Następnie udaliśmy się w podróż do Saint-Rémy-les-Chevreuse, aby zwiedzić Fundację Coubertin. Po obejrzeniu licznych wystaw na koniec dnia uczestniczyliśmy w quizie o olimpizmie.

Ostatni dzień to podróż pociągiem na zwiedzanie Paryża. Zaczęliśmy od dzielnicy Sant Michael odpowiednika Starego Miasta w Warszawie. Jest to miejsce, od którego powstawał i rozbudowywał się Paryż. Następnie udaliśmy się pod wieżę Eiffla, aby zobaczyć ją z bliska. Wrażenia wielkości tego obiektu są nie do opisania. Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Notre Dame. Niestety nie mogliśmy jej zwiedzić z powodu trwającego nadal remontu po pożarze. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na lotnisko, aby samolotem powrócić do Polski.

Te pięć dni pozwoliło uczniom zwiedzić dużo obiektów, na których już w wakacje walczyć o medale będą tysiące sportowców z całego świata. Była to niezapomniana podróż.


Informacja i zdjęcia: SP 2 Łuków
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.