Łuków

W rzeczach wielkich wystarczy chcieć. Łukowscy radni jednogłośni

Region Pt. 29.09.2023 08:52:45
29
wrz 2023

Łukowscy radni jednogłośnie zgodzili się na to, aby nieodpłatnie przekazać na rzecz Skarbu Państwa działkę, na której będzie mogła powstać nowa siedziba Sądu Rejonowego. Głosowanie w tej sprawie odbyło się podczas sesji Rady Miasta, w czwartek 28 września.

Sąd Rejonowy w Łukowie ma swoją główną siedzibę przy ulicy Staropijarskiej 1. Mieści się tam od blisko 60 lat. Niestety, ze względu na ograniczenia lokalowe, musi też wynajmować dodatkowe pomieszczenia w innych budynkach. Taki stan rzeczy trwa od ponad 20 lat. Jedyne rozwiązanie w tej sytuacji to budowa nowej siedziby sądu. Nie można tego było jednak zrobić, bowiem nie było takiego miejsca. Ale teraz już jest. To miejska działka położona wzdłuż ulic Wereszczakówny i Wileńskiej, która w formie darowizny została właśnie oficjalnie przekazana na rzecz Skarbu Państwa. To na niej ma powstać nowa siedziba łukowskiego Sądu Rejonowego.

Decyzja o nieodpłatnym przekazaniu działki zapadła podczas sesji Rady Miasta, która odbywała się w czwartek 28 września. Decyzja ta była zwieńczeniem wielomiesięcznych prac, które zaczęły się od rozmowy pomiędzy prezesem sądu sędzią Mariuszem Brojkiem a burmistrzem Piotrem Płudowskim. Po tej rozmowie w grudniu ubiegłego roku Rada Miasta przyjęła w tej sprawie najpierw uchwałę intencyjną, a następnie wyraziła zgodę na przystąpienie do opracowania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Kiedy zmiany weszły w życie, można było podjąć ostateczną decyzję.

Wszyscy radni biorący udział w obradach zagłosowali za nieodpłatnym przekazaniem działki na rzecz Skarbu Państwa, na której ma powstać nowa siedziba Sądu Rejonowego. Za podjęcie tej decyzji dziękował prezes sądu, sędzia Mariusz Brojek. Podczas wystąpienia na sesji nie ukrywał, że nie wierzył w to, iż uda się doprowadzić do takiej sytuacji. Jak mówił zapytał o taką możliwość z obowiązku. Po rozmowie z burmistrzem i sekretarzem zaczął wyrażać ostrożny optymizm. A pewności, że to może się udać, nabrał 20 grudnia, kiedy to jak mówił, „przeszliśmy od słów do czynów”. W swoim wystąpieniu sędzia Mariusz Brojek nie ukrywał, że cieszy go decyzja podjęta przez radnych. I jak podkreślał: „w rzeczach wielkich wystarczy chcieć”.

Jak usłyszeliśmy podczas sesji, po przekazaniu darowizny, zadanie pod nazwą budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Łukowie zostanie najpierw wpisane w plan inwestycji Ministerstwa Sprawiedliwości. Kiedy to już się stanie, sprawą zajmie są Sąd Apelacyjny w Lublinie, który najpierw zleci opracowanie dokumentacji, a następnie wybierze wykonawcę. I nowy budynek na pewno powstanie. Podczas obrad prezes sądu sędzia Mariusz Brojek zasugerował również, jaką nazwę może mieć nowa ulica, przy której ma powstać nowy budynek sądu. Nawiązując do przedwojennej historii Łukowa i stacjonujących przy ul Łapiguz pułków kawaleryjskich, zaproponował, aby była to na przykład ulica Ułańska lub Kawaleryjska. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

W tym momencie warto również wspomnieć, że podczas obrad ze strony przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości padła jasna deklaracja, że będą oni wspierać pomysł, aby obecny budynek sądu, kiedy nowy będzie już gotowy, przeszedł na własność miasta. Jak mówił sędzia Mariusz Brojek, byłyby to logiczne i naturalne.




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
krycho Pt. 29.09.2023 05:30:02

a co w tym takiego wielkiego? dali kawałek ziemi i tyle, reszte płaci sąd ale jakie władze takie sukcesy