Pierwsza taka inwestycja w powiecie garwolińskim /AUDIO/
Region
Wt. 06.05.2025 10:06:52



06
maj 2025
maj 2025
W mieście i gminie Pilawa powstanie 90 magazynów energii w budynkach mieszkalnych i 33 w budynkach użyteczności publicznej. Nowe instalacje pozwolą na gromadzenie energii z już funkcjonujących paneli fotowoltaicznych. Na realizację zadania gmina otrzyma blisko 6 mln zł unijnego dofinansowania.
Umowę na realizację projektu obejmującego montaż łącznie 123 magazynów energii podpisano 5 maja w pilawskim magistracie. Magazyn energii będzie wykorzystywany tylko na potrzeby własne obiektu, w którym został zainstalowany.- Instalacja tych magazynów pozwoli na gromadzenie energii elektrycznej z istniejących instalacji fotowoltaicznych w okresach niskiego zapotrzebowania lub taniego dostępu do energii elektrycznej – powiedziała burmistrz Albina Łubian. - Projekt przyczynia się do powstania infrastruktury przyjaznej środowisku. Jest on związany z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii przez mieszkańców, co w efekcie przełoży się na poprawę jakości powietrza w regionie...- dodaje burmistrz.
Członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska przyznaje, że była dumna z gminy Pilawa, że złożyła ten wniosek i dostała dofinansowanie. - Pamiętajmy o tym, że to jest kolejny krok w dbaniu, z jednej strony o oszczędność energii, a z drugiej też o oszczędność finansów. Dzisiaj energia jest dość droga, i tutaj taki krok skierowany właśnie w ramach oszczędności, jest bardzo ważny. Miasto i Gmina Pilawa z jednej strony dba o infrastrukturę różnego rodzaju, bo i szkoły i drogi, ale też pamięta o tym, żeby być krok do przodu przed wszystkimi i dlatego ten projekt jest tak ważny i ciekawy – podkreśla. Jednym z beneficjentów projektu jest Marek Andrzejczyk, który w programie fotowoltaiki jest od sześciu lat. - Magazyn energii daje nam możliwość, w przypadku w ogóle przerwy energii, jeżeli inwerter będzie dwustopniowy, czyli przekazywał energię w obie strony, możemy z tego swojego magazynu energii korzystać, kiedy nie mamy dostarczonej energii z zakładu energetycznego – zaznacza mieszkaniec Lipówek.
Umowy podpisali: członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i p.o. kierownik siedleckiego Oddziału Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Dorota Prokurat oraz burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian i skarbnik Justyna Szostak.
Podpisana została też umowa z gminą Mińsk Mazowiecki na dostosowanie do potrzeb uczniów niepełnosprawnych budynku szkoły podstawowej w Brzózem.
Relację przygotował Waldemar Jaroń:
Zobacz Galerię
27 Zdjęć
3 komentarze
Pilawa zawsze w czołówce. Gratulacje.
Jest Pani WIELKA Pani BURMISTRZ.
G R A T U L A C J E